REKOLEKCJE BIBLIJNE OPARTE NA METODZIE LECTIO DIVINA

04-03-2018

Ilekroć otrzymywałem Twoje słowa, pochłaniałem je, a Twoje słowo stawało się dla mnie rozkoszą i radością serca mego (Jr 15,16)

REKOLEKCJE BIBLIJNE OPARTE NA METODZIE LECTIO DIVINA

Termin: 29 czerwca – 1 lipca 2018 roku.

Prowadzący: Ks. dr Sławomir Radulski SAC (pallotyn, urodzony w Warszawie, wyświęcony na kapłana w 2001 r., absolwent KUL, doktor teologii biblijnej, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie, ceniony kaznodzieja, spowiednik i rekolekcjonista; przez 8 pracował jako duszpasterz w Otwocku, gdzie m.in. pomagał w tutejszej parafii). Pomagał w prowadzeniu rekolekcji będzie ks. dr Łukasz Górzyński SAC

Celem rekolekcji jest wprowadzenie do chrześcijańskiej medytacji nad Słowem Bożym metodą Lectio divina (łac. pobożne, duchowe czytanie) – forma modlitwy oparta na indywidualnej lub wspólnotowej pogłębionej lekturze tekstów biblijnych, stanowiąca część tradycji Kościoła katolickiego.

Mnisi chrześcijańscy mówili, że Lectio divina to Boża lektura, w której chodzi o to, aby wszystkie słowa Biblii rozumieć jako drogę do Boga, jako opis drogi duchowej. Kluczowe jest tu pytanie: kim jestem, co jest tajemnicą mojego życia, kim i czym stałem się dzięki Jezusowi Chrystusowi? Kiedy bowiem poprzez medytację nad Słowem Bożym poczuję kim jestem, zmieni się także moje działanie w świecie.

W Lectio divina obecne są cztery kroki: czytanie (lectio), medytacja (meditatio), modlitwa (oratio), kontemplacja (contemplatio). Te kroki mogą być dobrym sposobem do rozważania tekstów biblijnych, co zostanie ukazane i przybliżone w czasie rekolekcji.

Program rekolekcji obejmuje: Msze Święte, konferencje, adorację Naświętszego Sakramentu, osobistą refleksję nad Słowem Bożym.

Rekolekcje rozpoczną się w piątek wieczorem kolacją o godz. 18.30. Ważne jest przybycie między godz. 17.00 a 18.30. Zakończenie w niedzielę obiadem ok. godz. 13.00.

Koszt: (170,00 PLN – w pokojach 2 lub 3 os. z łazienkami. W ramach zakwaterowania zapewniamy pełne wyżywienie, kawiarenkę, bieliznę pościelową i ręczniki;

120,00 PLN – bez noclegów, dla osób dochodzących, mieszkających niedaleko (istnieje taka możliwość z jakichś ważnych powodów, zachęcamy jednak do pełnego pobytu w Domu Rekolekcyjnym w czasie rekolekcji, łącznie z noclegami. Chodzi o to, żeby wejść całkowicie w klimat modlitwy, zostawić sprawy dnia codziennego i skupić się maksymalnie na programie rekolekcyjnym mającym prowadzić do odkrycia żywego Boga działającego przez Słowo oraz do pogłębienia relacji z Nim.

Zapisy przez formularz internetowy dostępny na stronie www.pallotyni-otwock.pl. Zaliczkę w wysokości 50,00 PLN prosimy przelać w terminie 7 dni od zgłoszenia na rekolekcje na konto: Księża Pallotyni Otwock – PKO BP 84 1020 1127 0000 1202 0070 8628 (jeśli byłoby to trudnością, prosimy o sygnał – możemy przesunąć termin wpłaty). Brak przesłanej przedpłaty rozumiemy jako znak rezygnacji z rekolekcji. Szczegółowe informacje o przedpłacie są przesyłane osobom zapisującym się na rekolekcje. W przypadku rezygnacji z rekolekcji zaliczka nie podlega zwrotowi.

Zapraszamy serdecznie i życzymy udanych, owocnych rekolekcji.

Zapewniamy o naszej modlitwie. Niech Pan Ciebie błogosławi! +

Księża Pallotyni z Otwocka