„Odnowa w Duchu Świętym w Kościele katolickim, zwana także Katolicką Odnową Charyzmatyczną, nie jest jednolitym ruchem o zasięgu światowym. W odróżnieniu od większości ruchów nie ma jednego założyciela, lub grupy założycieli, nie ma też listy członków. Jest to wysoce zróżnicowany zespół jednostek i grup podejmujących różne działania, często od siebie niezależne, na różnym etapie rozwoju i o różnorodnie rozłożonych akcentach. Te osoby i grupy łączy to samo doświadczenie. Stawiają sobie one również te same cele”

(fragment preambuły Statutów Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej – ICCRS).

Duch Święty…
Niezwykła Osoba Trójcy Świętej. Mimo, że nikt Go nie widział, wszyscy wierzący doświadczają Jego niezwykłej Mocy. Jest w nas sprawcą chcenia i działania zgodnie z Bożą wolą. Bez Jego pomocy nikt nie jest wstanie spotkać Jezusa, a tym bardziej ogłosić Go Panem swojego życia. W XX wieku powołał do istnienia Grupy Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w których w wyjątkowy sposób daje poznać swoją Miłość i prowadzi wierzących do uwielbienia Jezusa i przyjęcia Jego miłości, która objawia się w zwyczajnym podejmowaniu codziennych obowiązków w jedności z naszym jedynym Zbawicielem. W ramach Grup Odnowy Diecezji Warszawsko – Praskiej staramy się iść drogą, którą prowadzi nas Duch Święty i coraz bardziej otwierać serca na to wszystko, czego pragnie nam udzielić.
Naszym celem jest:
1. Zachęcanie do dojrzałego i nieustannego nawracania się ku Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawicielowi.
2. Zachęcanie do zdecydowanego osobistego przyjęcia Osoby Ducha Świętego, Jego obecności i mocy. Te dwie łaski duchowe często przychodzą łącznie w doświadczeniu, zwanym w różnych częściach świata „chrztem w Duchu Świętym” lub „wylaniem Ducha Świętego”, lub „odnowieniem w Duchu Świętym”. Rozumiane są najczęściej jako osobiste przyjęcie łaski chrześcijańskiej inicjacji i umocnienie w chrześcijańskiej służbie dla Kościoła i świata.
3. Popieranie przyjęcia i posługiwania się darami duchowymi (charyzmatami), nie tylko w Odnowie Charyzmatycznej, lecz szerzej – w Kościele. Te dary, zwyczajne i nadzwyczajne, ujawniają się obficie wśród świeckich, zakonników i duchowieństwa. Ich poprawne rozumienie i używanie zharmonizowane z innymi elementami życia Kościoła jest źródłem mocy dla chrześcijan w ich drodze ku świętości i w pełnieniu ich misji.
4. Popieranie dzieła ewangelizacji w mocy Ducha Świętego (…) Odnowa szczególnie angażuje się w misję Kościoła, głosząc Ewangelię słowem i czynem, ukazując Jezusa Chrystusa przez osobiste świadectwo oraz te uczynki wiary i sprawiedliwości, do których jest powołany każdy chrześcijanin.
5. Pielęgnowanie stałego wzrastania w świętości przez integrację charyzmatów z pełnią życia Kościoła. Odnowa zachęca do udziału w bogatym życiu sakramentalnym i liturgicznym, do czerpania z tradycji katolickiej modlitwy i duchowości, do stałej formacji w nauce katolickiej pod kierunkiem Kościoła i do uczestnictwa w wypełnianiu programu duszpasterskiego Kościoła.

Ze Statutów Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej

Te cele i wynikające z nich inicjatywy staramy się podejmować w ramach Grup Odnowy w Diecezji Warszawsko – Praskiej.